Otázky a odpovede

Vy sa pýtate, my odpovedáme

najčastejši otázky o plávaní

Mám x rokov, má pre mňa význam učiť sa techniku?
Vekové rozpätie našich plavcov sa pohybuje od 15 do 65 rokov. Naučiť sa plávať úplne od nuly, alebo si zlepšiť techniku má význam v akomkoľvek veku. Napodiv schopnosť naučiť sa správny pohyb podľa našich skúseností súvisí menej s vekom, než so schopnosťou uvedomovať si vlastné telo a narábať s ním. Nielen aktívni/bývalí športovci, ale napríklad tanečníci sa učia rýchlejšie nezávisle na veku.

Vaše otázky

Technika vs sila/kondícia


Je sila/kondícia dôležitejšia, ako technika?
Je to jedna z najčastejších otázok, a zároveň aj omylov. Sú športy, kde technické prevedenie môže byť menej dôležité, ale plávanie medzi ne rozhodne nepatrí. Voda je približne 800x hustejšia ako vzduch a je takmer nestlačiteľná - odpor, ktorý kladie nie je zanedbateľný. Určite ste už veľakrát na plavárni videli veľkého a silného chlapa, ktorý napriek všetkému úsiliu plával výrazne pomalšie, než násť-ročné dieťa. Má dieťa viac sily, alebo je príčinou niečo iné? Samozrejme, je to správna technika, ktorá je základom, a na ktorej je možné stavať ďalej.

Vaše otázky


Mám chodiť plávať nalačno? Alebo mám niečo zjesť?
Plávanie je šport, ktorý vyžaduje koordinované zapojenie veľkého množstva svalových skupín a ktoré vyžadujú veľké množstvo energie. Okrem toho aj 24°C voda je chladnejšia, než naše telo a aby sme sa nepodchladili, musíme generovať veľké množstvo tepla aktívnym pohybom. Keďže pohyb vo vode má vysoký dopyt po energii, prioritne pri ňom spaľujete cukor a Vaša trénovanosť a jeho dostupnosť ovplyvňuje, ako dlho dokážete vykonávať cvičenia. Pre väčsinu ľudí je to nalačno rádovo niekoľko desiatok minút, po ktorých príde najskôr pocit chladu, znížená výkonnosť a niekedy aj hlaďák - tvrdá stopka, ktorá Vás v lepšom prípade na plavárni uväzní niekde v polovici dráhy.
OK, čo mám teda zjesť? Nebude mi zle?
Na rozdiel od behania sa pri plávaní žalúdok nenatriasa, a na rozdiel od byciklovania žalúdok nie je pri plávaní stlačený. Odporúčame ľahšie jedlá s relatívne dostupným cukrom, napríklad kuracie rizoto, cestoviny, halušky (tie by som ale radšej nezapíjal ionťákom...) a podobne. Vhodné je tiež pečivo, napríkld syrové/šunkové bagety, žemle atď. Ovocie, jogurty, mliečne výrobky všeobecne nie sú vhodné - majú príliš vysoký glykemický index a nedokázali by nás zásobiť energiou na celý tréning. Naopak zeleninový šalát, okrem toho, že je ťažšie stráviteľný, má príliš nízky glykemický index. Ťažké jedlá ako rezne, steaky, guláše a podobne sú ťažšie stráviteľné a preto sú lepšie po plávaní, než pred ním.

Vaše otázky


Schudnem plávaním?
Pravdepodobne nestratíte telesnú hmotnosť - to máte vo vlastných rukách viac stravovaním a inými aktivitami. Plávaním však dojde k prebudovaniu telesnej hmoty - viditeľne pribudne svalstvo a spevní ruky, zdvihne a rozšíri ramená a hrudník, spevní celý chrbát a stred tela, čiastočne aj nohy. Nerobíme síce fotodokumentáciu pred a po, rozdiel je však po niekoľkých mesiacoch jasne viditeľný

Vaše otázky


Ako je to s pitným režimom?
Nie, naozaj nestačí voda vypitá počas tréningu v bazéne :) V závislosti od intenzity tréningu sa človek počas plávania potí a stráca tekutiny. Spolu s tekutinami sú z tela vyplavované aj minerály, potrebné pre prenos nervových vzruchov. V dôsledku toho môže dojsť u plavca až ku kŕčom, čo je na plavárni nepríjemné, na otvorenej vode to môže byť až nebezpečné. Na hodinový tréning odporúčame 0.5 - 0.7 litra izotonického nápoja, ktorý Vás hydratuje a zároveň doplní minerály, prípadne sacharidy.
Nebude mi treba čúrať?
V závislosti od množstva vypitej tekutiny, chladu a tréningovej záťaže sa to môže stať. Optimálnu hydratáciu si postupne nájdete, ale vždy je lepšie odskočiť si na pár minút na toaletu, než skončiť tréning kvôli kŕčom.

Vaše otázky


Prečo mám pri plávaní kŕče?
Kŕče môže vyvolať nezvyčajný pohyb, rozsah pohybu, príliš veľká záťaž/únava/svalový tonus, chlad (hypotermia) a nedostatok tekutín/minerálov. Postupne si Vaše telo zvykne na väčšinu z uvedeného, vhodné je trénovať pohyb/rozsah pohybu aj na suchu, dbať na pitný režim a dopĺňať minerály.

Vaše otázky


Ako mám začať? Mám najskôr kvôli kondičke niečo natrénovať predtým sám?
Najlepšie je vyplniť prihlášku a dohodnúť si bezplatnú skúšobnú hodinu.
Samostatne radšej netrénujte - bez metodiky a trénera, ktorý dohliada na správne prevedenie cvičení nachytáte a zautomatizujete si množstvo zlozvykov, ktoré sa potom dlho a obtiažne odstraňujú. Výhodu má naopak úplný neplavec, ktorý sa dokáže naučiť plávať správnym prevedením techniky podstatne rýchlejšie.

Vaše otázky